WordPress İçin En Çok Gerekli 5 Eklenti

WordPress İçin En Çok Gerekli 5 Eklenti

Atakan Yıldırım tarafından paylaşıldı.

WordPress sitelerinin vazgeçilmez özelliği “eklentiler“. Doğru kullanıldığında sağladığı katkılar çok fazla olduğu gibi, yanlış kullanımında geri dönüşü olmayan sorunlar çıkartabiliyor. Fakat biz sizler için sitenize en çok katkıyı yapabilecek 5 eklentiyi sıraladık. Bu eklentiler farklı kategorilerden en işe yararları seçilerek listelenmiştir.

1. SEO için Yoast SEO

İndir & İncele

Yoast SEO, WordPress için kodlanmış SEO eklentisidir. WordPress’in kendi SEO ayarları olmadığı için her WordPress sitesi bir SEO eklentisi yüklemek zorunda. Biz de bunun için en iyisi olan Yoast SEO’yu tavsiye ediyoruz. Google ve diğer arama motorları için gerekli bir takım özellikleri sitenizde aktif eden bu eklenti, dünya çapında 3 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

2. Hız için WP Fastest Cache

İndir & İncele

Cache (ön bellekleme) eklentileri arasında en kolayı ve işlevseli olan WP Fastest Cache, sunduğu hazır ayarlar ile tek tıkla internet sitemizde Cache (ön bellekleme)’yi aktif ediyor. Diğer WordPress eklentilerinin aksine ek olarak da JavaScript ve CSS dosyalarınızı otomatik küçülterek birleştiriyor. Bu özellik de internet sitenizi oldukça hızlandırıyor.

Cache olayı nedir?

Cache eklentileri (yani ön bellekleme), sitenizde bulunan PHP dosyalarını belleğe alarak HTML uzantılı dosyalara çeviriyor. Haliyle PHP sorguları kalkarak direkt olarak HTML yani hazır sayfa haline geliyor. Daha sonra, kullanıcı sayfaya giriş yaptığında kullanıcıya HTML dosyasını göstererek hem sitenin açılış hızını yükseltiyor, hem de sunucuya binen yükü azaltıyor. Bu özellik, bir çok WordPress sitesi tarafından kullanılan etkin bir hızlandırma yöntemi.

3. Güvenlik için Sucuri

İndir & İncele

Sucuri, sunduğu güvenlik seçenekleri ve algoritması ile ilk tercihimiz oluyor. Giriş & üyelik sayfası koruması, saldırı koruması & firewall özelliği, mail bilgilendirmesi ve kullanıcı izleme özelliği gibi bir çok güvenlik özelliği barındıran Sucuri, kendi sitesi üzerinden de webmasterlara bilgi veriyor. Ayrıca 300 binden fazla aktif kullanıcıya sahip olan Sucuri, kolaylıkla kurulup web sitesine entegre edilebiliyor.

4. İletişim Formları için Contact Form 7

İndir & İncele

Contact Form 7 ile birden fazla iletişim formu oluşturabilir, buna ek olarak formları ve e-posta içeriklerini kolay bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Contact Form 7 Ajax ile gönderim, CAPTCHA, Akismet istenmeyen filtreleri ve daha bir çok özellik sunuyor. Zorunlu olmayabilir ama bu eklentiyi kurmanız önerilir.

5. E-Postalar için WP Mail SMTP

İndir & İncele

Çoğu hosting firması PHP için E-Posta özelliğini aktif etmez. Bu yüzden sitenizden gönderilen E-Postalar alıcılarına ulaşmaz. Bunu çözebilmek için de sitenize SMTP eklentisi kurmanız gerekiyor. WP Mail SMTP, kolayca E-Posta ayarlarınızı yapabilmenizi sağlıyor. Eğer popüler bir internet sitesine sahipseniz, bu eklenti siteniz için oldukça gerekli olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Diğerlerine de göz atın.