WordPress İçin En İyi 5 Cache Eklentisi

WordPress İçin En İyi 5 Cache Eklentisi

Atakan Yıldırım tarafından paylaşıldı.

WordPress sitenizin yavaş yüklenmesi hem sunucunuza yük bindirebilir, hem de SEO açısından zararlı olabilir. Bu yüzden bir Cache (ön bellekleme) eklentisine ihtiyaç duyarız. Ön bellekleme işlemi, dosyaların PHP’den arındırılarak HTML’ye çevirilmesi ile PHP sorgu sayısını sıfıra indirmektir. Sorgu sayısı sıfıra indirdiğinde kullanıcılar sadece daha önce ön belleğe alınmış HTML dosyaları görür. Bu da site hızının %100 artması demek oluyor.

En iyi 5 Cache eklentisini de aşağıda sizler için sıraladım.

1. WP Fastest Cache

İndir & İncele

Bir Türk geliştirici tarafından kodlanan WP Fastest Cache’yi birinci sıraya koymamın sebebi aralarında en iyi ve en kolayı olması diyebilirim. Bu eklenti, oldukça az bilgi gerektirdiği gibi, sadece bir kaç seçenek ile sitenizi %100 hızlandırıyor. Fazla ayar yapmadan sitenizi hızlandırmak istiyorsanız, bu eklenti tam size göre.

2. W3 Total Cache

İndir & İncele

W3 Total Cache, ayar bakımından en fazla seçenek sunan WordPress cache eklentisidir. Profesyonel kişiler tarafından ayarlandığında da en iyi sonuç veren eklenti bu eklentidir. Eğer WordPress bilginize güveniyorsanız ve ayrıntılı ayarlamalar yapmak istiyorsanız, bu eklenti tam size göre.

3. Fresh Performance Cache

İndir & İncele

Ücretli bir eklenti olan Fresh Performance Cache, hiç bir kodlama bilgisi gerektirmeyen, tamamen yeni kullanıcılar için tasarlanmış bir eklentidir. Sadece bir kaç ayar ile sitenizde cache (ön bellekleme) özelliğini aktif edebilir, GZip sıkıştırması yapabilir, temanızın header kısmında bulunan JavaScript kodlarını Footer’a taşıyabilirsiniz.

4. WP Super Cache

İndir & İncele

WordPress’in yapımcısı olan Automattic tarafından kodlanan WP Super Cache, orta seviye WordPress bilgisi gerektiren bir Cache eklentisi olarak karşımıza çıkıyor. WordPress ile tam uyumlu olarak çalışan bu eklenti, diğer eklentiler kadar işlevsel ve popüler. Ancak dediğim gibi, orta seviye WordPress bilgisi gerektirdiği için bazı yanlış ayarlar sitenizin çökmesine neden olabilir.

5. Swift Performance

İndir & İncele

Bir diğer ücretli olarak satılan eklenti olan Swift Performance, diğer eklentilerden daha fazla siteyi hızlandırma özelliği sunuyor. Sadece Cache eklentisi olmayan Swift Performance, siteniz için şu özellikleri sunuyor:

  • HTML, Javascript ve CSS küçültme
  • Browser Önbellekleme ve Küçültmesi
  • Resim optimize edicisi,
  • Sunucu bağlantı süresini iyileştirici,
  • CSS ve JavaScript birleştirici

Sonuç

WordPress kullanıcıları için büyük bir sorun olan hız sorunu, Cache eklentileri ile minimum seviyeye indirilebiliyor. Ancak hız sorunlarının genel nedeni sitenizin barındığı sunucu olabilir. Bu yüzden sitenizi iyi bir hosting veya sanal sunucuda barındırın ve iyi bir CDN kullanın.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Diğerlerine de göz atın.