WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress Nasıl Kurulur?

Atakan Yıldırım tarafından paylaşıldı.

WordPress, dünya çapında ki en popüler blog – web sitesi yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu popüler yazılım, bir çok araç ile kolayca 5 dakika içerisinde web sitesine kurulabiliyor ve kolaylıkla çalıştırılabiliyor. Eğer daha önce bu tarz bir web yazılımını web sitenize kurmadıysanız, size bir kaç yöntem ile WordPress’in nasıl kurulduğunu anlatacağız.

FTP ile WordPress Kurulumu

FTP yolu ile WordPress’i rahatlıkla kurabilirsiniz. Tabii ki FTP için de FileZilla gibi FTP dizinine erişmenizi sağlayan programlar gerekmekte. Eğer hali hazırda bir FTP programına sahipseniz, bu adresten WordPress dosyalarını indirin.

Daha sonra, .ZIP uzantılı dosyanın içinde ki WordPress dosyalarını çıkartın ve FTP dizininize erişerek dosyaları web sitenize yükleyin. Web dizininiz www veya public_html ismiyle FTP içerisinde yer almaktadır. Eğer, siteadı.com/blog şeklinde kurmak istiyorsanız, blog adında bir dosya oluşturun ve tüm WordPress dosyalarını içine atın.

Daha sonra, hostinginiz tarafından size verilen hosting yönetim paneline (genellikle cPanel) giriş yapın ve resimde ki gibi MySQL Veritabanları bölümüne gelin.

 

Daha sonra yeni bir veri tabanı adı seçin ve veritabanını oluşturun.

Daha sonra MySQL veritabanları kısmında aşağı doğru inin ve MySQL Veritabanı için yetkili bir kullanıcı oluşturun.

Kullanıcıyı da oluşturduğunuza göre veritabanına yetkili olarak atama yapmanız gerekiyor. Biraz daha aşağı indiğinizde bu tarz bir bölüm gelecek.

Az önce yaptığınız gibi, kullanıcı ve veritabanı adlarını eşleştirip ekle dedikten sonra yetkiyi almış bulunuyoruz. Artık WordPress için veritabanı oluşturmuş oluyoruz.

Şimdi, az önce WordPress’i kurmuş olduğunuz sitenize giriş yapın ve kurulumu başlatın.

Dil seçme kısmı, Türkçe olarak indirdiyseniz varsayılan olarak gelecektir. Burayı seçtikten sonra devam et butonuna tıklayarak devam edin.

Sizi uyaran bir sayfa çıkacak, tekrar devam et butonuna tıklayarak kurulum aşamalarına geçin.

Veritabanı adını, az önce MySQL kurulumunda koyduğunuz isim olarak ayarlayın. Kullanıcı adını ve şifreyi, WordPress’ta kullanacağınız bilgiler olacak şekilde ayarlayın. Veritabanı Adresi – Host ise localhost veya 127.0.0.1 olarak ayarlanmalıdır. Tüm bu ayarları yaptıktan sonra gönder tuşuna basarak kurulumu tamamlayın.

Kurulumu tamamladıysanız başarılı olduğunuza dair bir ekran çıkacak. Kurulumu tamamla butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayın ve WordPress sitenize giriş yapın.

Eğer WordPress’e otomatik olarak giriş yapmadıysanız, sitenizinadi.com/wp-admin adresine giriş yapın ve bilgilerinizi girerek WordPress yönetici paneline giriş yapın.

Tebrikler, FTP ile WordPress kurulumunuz başarıyla tamamlandı. Artık WordPress ile yazılarınızı paylaşabilir ve internet dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

CPanel Softaculous ile WordPress Kurulumu

Softaculous; çoğu popüler hosting firmasında varsayılan olarak yüklenen, popüler bir web yazılımıdır. Bu yazılım, otomatik olarak WordPress yüklediği gibi, Joomla, Drupal, SMF, MyBB gibi bir çok yazılımı da otomatik yükleyebiliyor.

Şimdi, tekrar CPanel’e giriş yapın ve aşağıya doğru inin. Genellikle resimde olduğu gibi bir menü karşınıza gelecektir.

WordPress ikonuna tıklayın ve Softaculous yönetim paneline giriş yapın.

Muhtemelen ekranda ki gibi bir bölüm açılacak. Direkt kurulumu yapmak istediğimiz için Yükle butonuna tıklıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum yapmak istediğiniz dizini seçiyoruz. Protokol, HTTP ve HTTPS olarak ikiye ayrılıyor. Eğer SSL’niz mevcut ise, HTTPS olarak ayarlayabilirsiniz.

Domain seçin kısmında ise kurmak istediğiniz dizin veya alt dizini seçiyorsunuz. Bu alandan WWW ile yada WWW olmadan sitenizi kurabilirsiniz.

Eğer siteadi.com/blog tarzı bir kurulum yapmayacaksanız, Yükleme Dizini kısmını boş bırakın.

Bu kısım en önemli olanıydı. Diğer alanları da kendinize göre ayarladıktan sonra yükle butonuna tıklayın.

60 saniyeden daha kısa bir sürede kurulum tamamlanacak ve web siteniz hazır bir hale gelecektir. Artık WordPress ile yazılarınızı paylaşabilir ve internet dünyasına adımınızı atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Diğerlerine de göz atın.